Aarhus Sejlklubs internationale mesterskaber

(tidligere Aarhus Sejlklub og Aarhus Yachtklub)

Kun 1′, 2′ og 3′ pladser godkendt af ISAF er medtaget

År Titel Pl. Bådtype Besætning
2015 VM 3 49FX’er Ida Marie Nielsen, Marie Thusgaard Olsen
2014 VM 2 49’er Jonas Warrer
2014 VM 2 49FX’er Ida Marie Nielsen, Marie Thusgaard Olsen
2014 EM 1 49FX’er Ida Marie Nielsen, Marie Thusgaard Olsen
2014 JVM 1 49FX’er Ida Marie Nielsen, Marie Thusgaard Olsen
2013 EM 1 49FX’er Ida Marie Nielsen, Marie Thusgaard Olsen
2013 VM 3 Melges 24 Jesper Jespersen, Peter M. Jakobsen
2012 VM Damer 1 29’er Ida Marie Nielsen, Marie Thusgaard Olsen
2012 EM 2 29’er Ida Marie Nielsen, Marie Thusgaard Olsen
2012 JNOM 1 Zoom 8 Laurids Ulsøe Rasmussen
2011 VM 3 49’er Simon Toft, Emil Toft
2010 VM Damer 1 29’er Ida Marie Nielsen, Marie Thusgaard Olsen
2010 EM 3 29’er Ida Marie Nielsen, Marie Thusgaard Olsen
2010 EM Damer 1 29’er Ida Marie Nielsen, Marie Thusgaard Olsen
2009 VM Damer 1 29’er Ida Marie Nielsen, Marie Thusgaard Olsen
2009 NOM Hold 1 Optimist Jakob Olsen
2009 NOM 2 Optimist Jakob Olsen
2009 EM 2 Zoom 8 Malene Winther Olsen
2009 JNOM 3 RS:X Lærke Buhl-Hansen
2009 NOM 3 29’er Ida Marie Nielsen, Marie Thusgaard Olsen
2008 JVM Piger 2 Zoom 8 Lærke Buhl-Hansen
2008 JNM Piger 1 Zoom 8 Lærke Buhl-Hansen
2008 JNOM Piger 3 Zoom 8 Lærke Buhl-Hansen
2007 JEM Piger 2 Zoom 8 Lærke Buhl-Hansen
2007 JNOM Piger 1 Zoom 8 Lærke Buhl-Hansen
2007 VM 3 H-båd Christian Pasbjerg
2007 VM 3 X-99 Mikkel Kidmose
2006 VM 1 H-båd Christian Pasbjerg
2006 VM Damer 1 MatchRace Helle Jespersen, Lea Richter Olesen
2006 EM 2 49’er Peter Hansen, Søren Hansen
2006 NOM Piger 3 Optimist Lærke Buhl-Hansen
2005 VM 2 H-båd Christian Pasbjerg
2005 EM 3 49’er Peter Hansen, Søren Hansen
2005 NOM 1 H-båd Christian Pasbjerg
2004 VM 3 J 22 Kim Christensen, Anne Sophie Christensen, Peter Jakobsen, Tom Heron
2004 NOM Piger 3 Optimist Mikeline Natorp
2001 EM 1 J 22 Kim Christensen, Anne Sophie Christensen, Peter Jakobsen, Betina Heron
2001 NOM 1 49’er Peter Hansen, Søren Hansen
1998 VM 1 H-båd Christian Padsbjerg
1998 Guldpokal 1 Folkebåd Torben S. Olsen, Palle Hemdorff
1996 VM 1 H-båd Christian Pasbjerg
1987 VM 2 505 Jørgen Holm, Finn Jensen
1987 NOM 1 505 Bo Petersen, Søren Storm
1985 Guldpokal 1 Folkebåd Torben S. Olsen, Jan Marcussen, Morten Jensen
1985 NOM 2 OK Peter Brøgger
1984 VM 2 H-båd Peter Due, Sandy Goodall, O. Christensen
1983 VM 3 H-båd Peter Due, O. Christensen, Niels Kjeldsen
1980 OL 2 Tornado Peter Due, Per Kjærsgaard
1980 VM 1 OK Poul Kirketerp
1979 VM 2 Tornado Peter Due, Per Kjærsgaard
1977 EM 2 H-båd Peter Due, Per Risvang, Anders Falkentoft
1976 VM 1 OK Poul Kirketerp
1976 EM 1 Snipe Jan Skotte
1975 VM 1 OK Poul Kirketerp
1971 VM 2 OK Peter Due

Dersom du finder fejl og mangler i oversigterne bedes du sende en e-mail til sekretariatet med att.: Erik Bach Nielsen.