Aarhus Sejlklubs nationale mesterskaber

(tidligere Aarhus Sejlklub og Aarhus Yachtklub)

Kun 1′ pladser godkendt af DIF og DS er medtaget

År Titel Pl. Bådtype Besætning
2015 SydAmerik.M. 1 49FX’er Ida Marie Nielsen, Marie Thusgaard Olsen
2015 DS DM 1 Spækhugger Jesper Høeg, Mathias Aggerbo, Emil Toft Nielsen
2015 DIF DM 1 Match Race Søren Ditlev
2014 NordAm. M. 1 49’er Jonas Warrer
2014 DS DM 1 Melges 24 Peter Jacobsen
2013 DS JDM 1 29’er Carl Emil Baad Nielsen, Sebastian Byrsting
2013 DS JDM 1 Zoom 8 Mads Fuglbjerg
2013 DS DM 1 Scankap 99 Jens Fast
2012 DS JDM 1 29’er Lin Ea Cenholt, Mads Hejlesen
2012 DS DM 1 Scankap 99 Jens Fast, Henrik Andersen
2012 DS DM 1 Albin Express Anders Bertelsen
2011 DS DM 1 Spækhugger Jesper Andersen, Søren Andersen, Per Risvang
2010 DIF DM 1 29’er Ida Marie Nielsen, Marie Thusgaard Olsen
2010 DS DM 1 Spækhugger Jens Erik Hanse, Peter Hansen, Henrik Vierø Larsen
2009 DIF DM 1 49’er Peter Hansen, Søren Hansen
2009 DIF DM 1 29’er Ida Marie Nielsen, Marie Thusgaard Olsen
2009 DS DM 1 Scankap 99 Jens Fast
2008 DIF DM 1 49’er Peter Hansen, Søren Hansen
2008 DS JDM Pige 1 Zoom 8 Lin Cenholt Christiansen
2008 DS DM 1 Spækhugger Jesper Andersen, Søren Andersen, Per Risvang
2007 DS DM 1 X 99 Mikkel Kidmose
2006 DS DM 1 Spækhugger Jesper Andersen, Søren Andersen, Per Risvang
2005 DS DM 1 Luffe 37 Kim Christensen
2005 DS DM 1 Scankap 99 Kim Christensen
2004 DIF DM 1 49’er Peter Hansen Søren Hansen
2004 DIF DM 1 X 79 Christian Milert Hansen
2003 DIF DM 1 X 79 Poul Natorp, Klaus Natorp, Steffen Fjordside, Erik Ørsted
2003 Hollansk M. 1 J 22 Kim Christensen, Anne Sophie Christensen, Peter Jakobsen, Betina Heron
2002 DIF DM 1 X 79 Søren Brask, Carsten Bech
2002 Tysk M. 1 X 79 Thomas Sørensen, Lars Kirk, Bo Andersen, Torben Kjelsmark
2002 DS DM 1 Spækhugger Jesper Baungaard, Jakob Pors Nielsen
2001 DIF DM 1 X 79 Thomas Sørensen, Lars Kirk, Bo Andersen, Torben Kjeldsmark
2001 DIF DM 1 Drage Jesper Baungaard
2000 DIF DM 1 H-båd Christian Pasbjerg
1998 DIF DM 1 H-båd Christian Pasbjerg
1997 DIF DM 1 H-båd Christian Pasbjerg, Søren Nielsen
1996 DIF DM 1 Folkebåd Torben S. Olsen, Lars Dalbøge, Palle Hemdorff
1994 DIF DM 1 H-båd Christian Pasbjerg, Søren Nielsen
1993 DIF DM 1 Pirat Jørgen Mortensen
1992 DIF DM 1 Folkebåd Poul Kirketerp, Ole Kirk, Finn Jensen
1991 DIF DM 1 Pirat Per Risvang, Søren Asboe Jørgensen
1989 DIF DM 1 470 Paul Natorp, Hans Natorp
1989 DIF DM 1 505 Bo Petersen, Søren Storm
1989 DIF DM 1 Pirat Per Risvang, Henning Wermuth Jensen
1989 DIF DM 1 X 79 Svend Christensen, Claus Nissen, Jens Kvist, Palle Hemdorff
1989 DIF DM 1 Folkebåd Peter Due, Erik Kirk, Ole Kirk
1988 DIF DM 1 Pirat Erik Bach Nielsen, Jørgen Tulstrup
1987 DIF DM 1 Folkebåd Mogens Nielsen, Mogens Pedersen, Jack Sørensen
1986 DIF DM 1 OK Peter Brøgger
1986 DIF DM 1 470 Poul Natorp, Hans Natorp
1986 DIF DM 1 Folkebåd Mogens Nielsen, Mogens Pedersen, Jack Sørensen
1985 DIF DM 1 470 Søren Clausen, Flemming Clausen
1984 DIF DM 1 Pirat Erik Bach Nielsen, Jørgen Tulstrup
1982 DIF DM 1 Pirat Per Risvang, Henning Wermuth Jensen
1982 DS DM 1 X 79 Poul Kirketerp, Palle Hemdorff, Finn Jensen, Henning Wermuth Jensen
1981 DIF DM 1 OK Poul Kirketerp
1981 DIF DM 1 Pirat Per Risvang, Henning Wermuth Jensen
1980 DIF DM 1 OK Poul Kirketerp
1980 DIF DM 1 Pirat Per Risvang, Henning Wermuth Jensen
1980 DS DM 1 X 79 Palle Hemdorff, Jørgen Holm, Bent Nygård, Peter Nerst
1979 DIF DM 1 OK Poul Kirketerp
1979 DIF DM 1 Pirat Per Risvang, Henning Wermuth Jensen
1978 DIF DM 1 OK Poul Kirketerp
1978 DS JDM 1 Flipper Villy Sørensen, Michael Jensen
1977 DIF DM 1 Pirat Per Krarup, Lars Nielsen
1976 DIF DM 1 OK Poul Kirketerp
1976 DIF DM 1 Pirat Per Krarup, Lars Nielsen
1976 DIF DM 1 Snipe Jan Skotte
1976 DIF DM 1 KDY 15m² Lars Bruun Larsen, Kirsten Bruun Larsen, Per Krarup
1975 DIF DM 1 OK Poul Kirketerp
1975 DIF DM 1 Finn Poul Kirketerp
1975 DIF DM 1 Pirat Per Krarup, Lars Nielsen
1975 DIF DM 1 KDY 15m² Lars Bruun Larsen, Kjeld Jørgensen, Leif Jensen
1974 DIF DM 1 Finn Torben S. Olsen
1974 DIF DM 1 KDY 15m² Børge Dammand, Per Kjærsgaard, Henning Wermuth Jensen
1974 DS JDM 1 Flipper Peter Bøje, Mads Tofte
1971 DIF DM 1 OK Peter Due
1970 DSO Mester 1 Optimist Peter Ibsen
1967 DIF DM 1 Snipe Svend Christensen
1966 DSO Hold 1 Optimist AY hold
1965 DSO Mester 1 Optimist Svend Petersen
1963 DSO Hold 1 Optimist AY hold
1961 DSO Hold 1 Optimist AY hold

Dersom du finder fejl og mangler i oversigterne bedes du sende en e-mail til sekretariatet med att.: Erik Bach Nielsen.