Flot ligaplacering til ASK Sharks

Opadgående formkurve udløste flot fjerdeplads

ASK Sharks repræsenteret ved Peter Warrer, Pierre Baad, Anders Yde og Henrik Biilmann holdt ASK-fanen højt ved sæsonens første liga-stævne i Frederikshavn. På trods af holdets store aldersforskel og nyligt sammensatte besætning lykkedes det hurtigt de fire erfarne sejlere at finde melodien.

“Efter at have sejlet lidt konservativt om lørdagen for lige at finde ind på hinanden og kigge de lokale forhold ud, følte vi søndag en større frihed til at give den gas og satse på de muligheder der viste sig i banen…” udtaler rorgænger Peter Warrer.

Trimmer Anders Yde tilføjer: “Det har været en sjov og lærerig udfordring at sejle på et bredt sammensat hold, både hvad alder og erfaring angår. Selvom vi kommer med meget forskellige baggrunde i sejlsporten, har stemningen fra starten været god, og så får den jo lige et nøk opad, når formkurven bliver bedre fra sejlads til sejlads!”

J70-styregruppen er mere end spændte på at se effekten af at klubbens  ‘hajer’ har daglig adgang til velsagtens Danmarks bedste træningsfarvand i sejlsportens sjoveste bådtype.